niedziela, 14 lipca 2013

#5 Opuszczona twierdza w Nysie [najciekawsze opuszczone miejsca w Opolskim]

Opuszczona twierdza w Nysie

Jako piątą (i  jak na razie ostatnią) dodam opuszczoną twierdzę w Nysie.

Nysa była Twierdzą uważaną za jedną z najsilniejszych i najnowocześniejszych w ówczesnej Europie. Opinię tę potwierdza fakt, że wojska napoleońskie w 1807 r. aż 114 dni oblegały Nysę nieustannie ją ostrzeliwując ciężką artylerią. O sile rażenia świadczy fakt, że w mieście ocalało tylko pięć domów. Dopiero brak odsieczy z amunicją i żywnością zmusił Nysę do kapitulacji. Pamiątką tego oblężenia jest żeliwna kula wmurowana w Dom Wagi Miejskiej. Zmieniające się z upływem czasu techniki wojenne oraz zastosowanie w XIX wieku dział z gwintowanymi lufami, spowodowały utratę militarnego znaczenia fortyfikacji. Od 1871 r. zaczęła się ich stopniowa likwidacja. W 1903 r. Nysa oficjalnie przestała być Twierdzą. Obiekty forteczne pełniły często rolę więzienia i obozu jenieckiego. Przetrzymywany był tu na przykład wybitny polityk rewolucji francuskiej, jeden z twórców Deklaracji Praw Człowieka i Obywatela, markiz de La Fayette. W 1916 r. w czasie I Wojny Światowej więziony był tu Charles de Gaulle, późniejszy prezydent Francji. Natomiast w nieistniejącym już Forcie Ziemnym na placu Paderewskiego osadzono uczestników III Powstania Śląskiego. Obecnie znajduje się tam obelisk upamiętniający te wydarzenia. Do czasów obecnych zachowało się około 60% dawnych fortyfikacji, rozlokowanych na obszarze ponad 230 hektarów. (źródło: http://forgotten.pl)

















           http://polskiekrajobrazy.pl
           http://www.citysquare.pl
           http://krodo.pl/

#4 Opuszczony zamek w Łące Prudnickiej [najciekawsze opuszczone miejsca w Opolskim]

Opuszczony zamek w Łące Prudnickiej 

Zamek zbudowany w XV w. prawdopodobnie przez piastowskich książąt niemodlińskich. Przebudowany w XVI i XVII w. w stylu renesansowym. Rozbudowany w 2 połowie XIX w. Składa się z czterech skrzydeł, na planie kwadratu z dziedzińcem, oraz dwóch wież. Zamek w Łące Prudnickiej znajduje się zaraz przy głównej drodze. Dostać można się bez problemu. (źródło:http://www.forgotten.pl )

























źródła: http://forgotten.pl
           https://picasaweb.google.com/112498564376226354511

piątek, 12 lipca 2013

#3 Opuszczona szkoła w Baborowie [najciekawsze opuszczone miejsca w Opolskim]

Opuszczona szkoła w Baborowie

Opuszczona szkoła w gminie Baborów, woj.opolskie, przy ul. Wiejskiej i Szkolnej. Z informacji wiem, że szkoła jest opuszczona, ponieważ zaczęła się niszczyć. Do dnia dzisiejszego stoi pusta i nie ma pieniędzy na odnowę. Wejście do szkoły jest od placu, przez okno w piwnicy.Nikt tego nie chroni. Drewniane stropy są tylko w klasach, na co trzeba bardzo uważać. Na poddasze da się również wejść. Jest dużo pozostałości, choć wiadomo, że dewastują ten budynek. Na tablicy ostatni wpis z 1996r. (źródło: http://forgotten.pl )












źródła: http://zdewastowane.wordpress.com
           http://forgotten.pl


czwartek, 11 lipca 2013

#2 Pałac rodziny Schaffgotsch w Kopicach [najciekawsze opuszczone miejsca w Opolskim]

Pałac rodziny Schaffgotsch w Kopicach


Za jeden z najciekawszych opuszczonych obiektów w województwie Opolskim uważa się pałac rodziny Schaffgotsch w Kopicach. Niestety wejście na posesje jest chronione, więc robienie zdjęć (legalnie) odpada. Od roku 1990 sprzedawany metodą "prób i błędów". Całą historię budynku można przeczytać tutaj: http://www.kopice.do-foto.de/


Pałac w Kopicach - zwany również "pałacem na wodzie", bo otoczony był z trzech stron rozległymi stawami, z imponującym 60 hektarowym parkiem,znakomitymi zbiorami rzeźb i obrazów, trofeami myśliwskimi, kolekcją rzadkich książek i zbroi, odwiedzany przez najznakomitszą europejską arystokrację. Bywali tu książęta, baronowie, artyści i politycy. Do 1945 roku był własnością i siedzibą jedengo z największych rodów niemieckich - rodziny Schaffgotsch. Okres II Wojny Św. przetrwał bez jakichkolwiek uszkodzeń. Po roku 1945 wielokrotnie okradany: wpierw przez Armię Czerwoną, później UB, a następnie szabrowników. W 1956 splądrowany ostatni raz, a następnie dla zatarcia śladów podpalony. Kolejne lata to systematyczna grabież i dewastacja.












           http://www.robertkudera.pl
           http://panoramio.com
           http://lumisfera.pl
           http://www.ppzamek.pl



#1 Pałac Reiswitzów w Wędryni [najciekawsze opuszczone miejsca w Opolskim]

Pałac Reiswitzów w Wędryni

W Wędryni, małej wiosce leżącej na zachód od Olesna, w XIX wieku wzniesiony został przez barona Johanna Gottlieba von Reiswitz klasycystyczny dwór, po latach przebudowany. Kolejnym właścicielem pałacu i majątku był jego syn Berthold Alexander von Reiswitz. W 1849 roku urodziła się baronowi córka Valeska, pisarka śląska, autorka powieści i reportaży o tematyce regionalnej. W dzieciństwie wiele czasu spędzała w pałacu z ukochanym dziadkiem Johannem Gottliebem. Baron Berthold von Reiswitz był też fundatorem kaplicy przy kościele św. Anny w Oleśnie. Ostatnim właścicielem pałacu, do 1945 roku, był Johann Gottlob Freiherr von Reiswitz. Po II wojnie światowej pałac został znacjonalizowany, a następnie był wykorzystywany głównie przez PGR. Zamieszkany przez pracowników rolnych powoli ulegał dewastacji. W latach 80. ub. wieku został porzucony po pożarze i popadł w całkowitą ruinę. Jedynie zewnętrzna bryła nie uległa zbytniemu zniszczeniu i świadczy o dawnej świetności pałacu.























źródła: http://forgotten.pl
           http://nto.pl
           http://eksploratorzy.com.pl